ban ban ban objednavka

Projektovanie detských ihrísk

Pri projektovaní detských ihrísk a zostáv je najvyšší dôraz kladený na kvalitu, bezpečnosť a dôkladnosť spracovania, aby sa na preliezke nenachádzali žiadne ostré hrany a ostré predmety, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť šantiacich detí. Ďalší dôležitý faktor pri navrhovaní detských ihrísk a preliezkových zostáv na ihriská je priestor, ktorý je k dispozícii na ihrisko, resp. preliezkovú zostavu.

 

 

Materiál a spracovanie

Preliezky sú vyrábané zo smrekových hranolov, drevo smreka je pevné a zároveň pružné. Použité drevo je pred spracovaním podrobené dôkladnej kontrole kvality. Veľký dôraz je kladený na konečné obrúsenie hrán. Pri výrobe preliezok a hojdačiek sa spracováva aj preglejka, ktorá je protišmyková a vodovzdorná.  Dlhá životnosť a robustnosť tohto materiálu je využívaná pri výrobe podesty pre svoju pevnosť a tiež pri výrobe striešky a hojdačiek. Veľká pozornosť sa venuje opracovaniu všetkých hrán z tohto materiálu do oblúkového profilu.

Všetky kovové detaily, ktoré slúžia na prepojenie a spevnenie drevených častí preliezok, sú bez ostrých hrán, so zaoblenými rohmi a kvalitnými, dôkladne opracovanými zvarmi. Jednotlivé kovové prvky sú povrchovo upravované pozinkovaním. Skrutky s pologuľatou hranou spolu s maticami, podložkami a prvkami pre pripojenie, sú zaistené ochrannými čiapkami.

Všetky drevené prvky sú natreté pestrofarebným lakom Balakryl (farebnosť preliezok sa vie pripraviť podľa želania zákazníka), jedná sa o vodou riediteľný lak s vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom s preventívnou ochranou proti plesniam a riasam. Náter je vysoko odolnývoči poveternostným podmienkam, odpudzuje vodu, je svetlostály, má výbornú priľnavosť k podkladu, vysokú kryciu schopnosť, veľmi dobrý rozliv, ľahko sa nanáša. Je to ekologický šetrný výrobok.
 

Dopadová zóna

Pre bezpečnosť je dôležitá dopadová zóna, ktorú je potrebné brať do úvahy pri navrhovaní ihriskových zostáv. Plocha dopadovej zóny v okolí hracích prvkov musí byť vybavená bezpečnostným materiálom tlmiacim náraz pri páde. Hrúbka tlmiacej vrstvy dopadovej zóny sa stanovuje na základe maximálnej výšky voľného pádu. Bezpečnostná zóna je vyznačená na výkresoch v.č. 012 až v.č.020. Vybiehacia časť šmýkačky podľa sklonu: do 5°je to 1m okolo vybiehacej časti, do 10°sú to 2m okolo vybiehacej časti (pre vybiehaciu časť ako dopadová plocha postačuje trávnik).

Dopadová plocha
  • trávnatá plocha, dopadová výška do 1m
  • kôra, veľkosť častíc od 20 do 80mm, dopadová výška od 1m
  • štiepky, veľkosť častíc od 5 do 20mm, dopadová výška od 1m
  • piesok, veľkosť častíc od 0,2 do 2mm, dopadová výška od 1m
  • štrk, veľkosť častíc od 2 do 8mm, dopadová výška od 1m
  • umelé tlmiace plochy